تبلیغات
همدلی - راههای ایجاد آرامش
 
همدلی
وبلاگ دکتر محمدرضا یوسفی
درباره وبلاگ
نظرسنجی
آیا این وبلاگ را موفق می دانید؟

جمعه 30 فروردین 1392 :: نویسنده : دکتر محمدرضا یوسفی


آیا می دانید كه ... 

● در آینده نزدیك آموزش علم Relaxation جهانی خواهد شد

● آرامش یعنی شستشوی روانی از آلودگی های درونی

● برای گریز از بیماری ها به آرامش رو آورید

● آرامش خوراك روح است

● در وضعیت آرامش ، بدن خود با تولید مواد شیمیایی ضایعات و جراحات خود را ترمیم خواهد كرد.

● آرامش موجب درمان روح می شود و درمان روح موجب بهبودی جسم خواهد شد.

● برای خودسازی باید به آرامش روحی برسیم

● كنترل روانی جسم و روح با آرامش میسر است.

● بدون كسب آرامش انسان از درون پوسیده و منحل می شود

● بعد از رسیدن به آرامش روحی ، درد شیرین و گوارا و تسلی روح می شود

● آرامش موجب افزایش قدرت خلاقیت و نوآوری می شود

● مادر تمام درمان ها آرامش است.

● بدون عشق و ایمان به معشوق ازلی و ابدی آرامش نهایی و واقعی كسب نمی شود

● عشق الهی برترین آرامش است

● خداوند منبع آرامش است

● آرامش زنجیرها و بندهای روانی را پاره می كند

● زندگی با آرامش شیرین و لذت بخش می شود

● چند دقیقه Relaxation كاراتر از مصرف داروها و مواد شیمیایی است

● شوخی و مزاح و خنده موجب نشاط و شادابی روح و روان و آرامش می شود

● كنترل روانی جسم و روح با كسب آرامش میسّر می شود

● Relax بیماران موجب تسریع در درمان می شود

● آرامش كودكان موجب رشد روانی و افزایش بازده مفید آنها می شود

● برای به كارگیری حداكثر بازده مفید باید با آرامش بر فشارها و استرس غلبه كرد

● آرامش والدین موجب نشاط و شادابی كودكان می شود.

فواید و عملكرد آرامش

● به طور كلی آرامش هم از عواقب و عارضه های روان – تنی پیشگیری می كند و هم موجب بهبودی و رفع عارضه ها می شود و Relaxation علاوه بر تنظیم اتوماتیك جسم و روح ، باعث افزایش بازده مفید نیز می شود.

● سلول های مغز بر اثر خستگی و كاركرد زیاد مواد زهرآلودی از خود تولید می كنند كه باعث تخریب و فرسودگی آنها می شود و اختلالاتی در مغز به وجود می آید و در ضمن ناراحتی های راون – تنی را موجب می گردد كه بر اثر آرامش سلول های تخریب شده ترمیم می شوند.

● چند دقیقه Relax عمیق می تواند به سرعت خستگی جسمی و روحی را كاهش دهد در حالی كه ممكن است یك خواب چند ساعته نتواند خستگی را كاهش بدهد و شخص بعد از بیداری باز هم احساس خستگی كند.

● طی تحقیقات جدید ، آن تقسیم بندی كه سابقاً برای غدد و اعصاب برای تولید هورمون ها و مواد شیمیایی انجام شده بود نمی تواند به شكل مجزا درست باشد زیرا اعضا می توانند مانند مغز تفكر داشته باشند و مغز می تواند مانند لوزالمعده به تولید انسولین بپردازد.

●DNA در زخم ها و كوفتگی ها و در نهایت در كل بدن موجب ترمیم سلول می شود. اطلاعات DNA ارثی و یا بر اثر تفكرات شخص ایجاد می شود. درهنگامی كه بدن را در حالت Relax قرار می دهیم با ایجاد یك تعادل در كل بدن در جهت ترمیم و هماهنگی عمل كرده ایم. آرامش مختص مغز نیست بلكه در تمام عضلات و اندام ها می توان ایجاد آرامش نمود و در نتیجه در لحظه ای كه در كل بدن ایجاد آرامش نموده ایم، علاوه بر تعادل و هماهنگی در یك عضو خاص ، هماهنگی و تعادلی بین آن عضو با كل بدن و ذهن ایجاد می شود.

● بهترین تولید كننده داروهای آرام بخش، خواب آور، برطرف كننده درد، آنتی بیوتیك ها و ... بدن است. بدن كه مواد شیمیایی را به عنوان دارو ارسال می كند از شعور خاصی برخوردار است به طوری كه میزان داروی تولید شده با مقدار مصرف هماهنگی دارد.

● بدن مواد مخدری را برای ایجاد آرامش تولید می كند كه اعتیادآور نیست ولی اگر با محرك های مكانیكی مانند: طب سوزنی ، تولید مواد مخدر را در بدن زیاد نماییم در شخص ایجاد اعتیاد می كند. پس ساخت این مواد باید تحت نظر شعور درونی باشد ؛ در ضمن اگر در وضعیت آرامش و یا تعادل روانی قرار بگیریم بدن به اندازه لازم مواد مخدر می سازد.

● داروهایی كه برای دلخوشی بیمار داده می شود مانند داروهای واقعی برای آرامش اثر می گذارند بخصوص این كه داروی دلخوش كنك(پلاسیبو) به عنوان یك داروی قوی در ایجاد آرامش معرفی شود.

فنون ریلكس تراپی

1- آرامش عضلانی

● در اثر ترس و اضطراب و تنش حاصله تنس Tense)) یا انقباض عضلانی ایجاد می شود. بنابراین برای كاهش ترس و اضطراب می توان تنش زدایی كنیم یا عضلات را وانهاده كنیم. نهایتاً در قبال آرامش و یا ریلكس تن، آرامش روان نیز ایجاد می شود.

● بی حركتی و رهایی عضلات به سرعت می تواند تنش حاصله و تنس عضلانی را كم كند و اضطراب و تنش های فكری را كاهش دهد.

● برای درك و آگاهی از ریلكس عضلات را در حالت تنس یا انقباض شدیدتر قرار می دهیم تا بعد از رهایی ، هم تفاوت انقباض و ریلكس را درك كنیم و هم به ریلكس عمیق تری برسیم.

● تنس یا انقباض عضلانی در قسمت های مختلف ناراحتی های متفاوتی را ایجاد می كند. تنس در گلو و تارهای صوتی موجب لرزش یا خشن شدن صدا، تنس در عضلات سر موجب سردرد، و تنس در روده ها موجب كولیت یا دل دردهای عصبی می شود. بنابراین یك ریلكس عمیق می تواند همزمان تمام تنس یا تنش های حاصله را برطرف كند.

● برای ریلكس عضلانی در پنج مرحله از پاها شروع می كنیم و بعد دست ها و سر و صورت، عضلات شكم ، كمر و سینه ؛ و در آخرین مرحله به تمرینات مركب به طوری كه چند عضله با هم ریلكس شوند اقدام می كنیم.

● برای ریلكس می توان از تمركز فكر بر روی عضلات استفاده كرد و آنها را شل و كرخت و بی حس كرد و با كنترل ذهنی تمام عضلات را از حالت تنس خارج نمود ؛ و از ریلكس تمركزی می توان در تمام حالات و شرایط استفاده بهینه كرد.

● وقتی عضلات با تمركز فكری ریلكس می شوند بدین معنا نیست كه واقعاً عضله شل شده باشد بلكه با تمركز فكر پیام های انتقال عصبی را مجهز به كاهش تحریك عصب سمپاتیك می كند و عضله از حالت تنس حاصله از تنش خارج و به حالت وانهادگی یا ریلكس در می آید.

● مرحله لتارژی یا موت كاذب از عمیق ترین مراحل ریلكس است به طوری كه فرد در این مرحله كاملاً بی حس می شود و اگر تیغی به عضلات او بزنید احساس درد نخواهد كرد. در این حالت آرامش به حد اعلای خود می رسد و شخص در حالت خلسه و از خود بی خود شدن دور از هرگونه اضطراب و تشویش خاطر قرار می گیرد.

● بعد از رهایی و شل و كرخت كردن عضلات ممكن است احساس سنگینی در عضلات حس شود و می توان با تمركز فكر احساس سنگینی را افزود تا حدی كه نتوانیم حركتی كنیم و به مرحله آرامش عمیق تر برسیم زیرا ایجاد سنگینی در اوج ریلكس است.

● در هر وضعیتی اگر خود را سنگین حس كنید و اگر به طور كلی همیشه آرام و متین و سنگین حركت نمایید از یك آرامش همیشگی برخوردار خواهید شد.

● در اثر احساس سنگینی ریتم تنفسی و ضربان قلب نیز آهسته و آرام خواهد شد و این سنگینی موجب سنگینی و متانت در شخصیت شما نیز خواهد شد.

● یوگا ورزش روحی است كه مبادرت به تمرین آن موجب تقویت اعصاب و تنظیم و تقویت غدد داخلی و مقاوم شدن روح و ریلكس عضلانی و در نهایت كسب آرامش خواهد شد.

● برای كسب آرامش از طریق استحمام ابتدا باید با استفاده از آب گرم تنس عضلانی را كاهش داد و سپس با آب سرد شور و نشاط و تقویت اعصاب را ایجاد نمود ؛ به طور كلی با استحمام روزانه می توان به آرامش خوبی رسید.

● دستگاه ارتعاش دهنده موجب تحریك عضلات می شود و احساس شادابی و ریلكس می كند. با تحریك مداوم عضلات چهره می توان در حفظ جوانی و جلوگیری از چین و چروك صورت اقدام نمود.

● حمام آفتاب موجب تحریك عضلانی می شود و ایجاد شور و نشاط می نماید و روی دم و بازدم منظم و تقویت اعصاب شدیداً مؤثر است ؛ البته ولی آفتاب شدید با تحریكات شدید فرد را عصبی تر نیز می كند ولی استفاده بهینه از آفتاب شخص را خوش مشرب و اجتماعی می كند.

2-آرامش تنفسی

- عرفاً و اصولاً افراد آرام از تنفس عمیق ، و افراد مضطرب و هیجانی از تنفس تند، سطحی و کوتاه برخوردارند.

2- تنفس تند و سطحی انرژی روانی را تقلیل می دهد و کارکرد طبیعی بدن را مختل می کند و تنش های حاصله را افزایش می دهد.

3- چهار نوع روش تنفسی به ترتیب زیر است:

الف) تنفس شانه ای که شخص با بالا بردن شانه هایش عمل دم را انجام می دهد و در عمل باز دم شانه ها مجدداً پایین می آید، این تنفس در حالت هیجان زدگی پیش می آید.

ب) تنفس سینه ای: عضلات بین دنده ای با انقباض و انبساط، حجم تنفسی را کاهش یا افزایش می دهند و در افرادی که در حالت عادی به سر می برند رخ می دهد.

ج) تنفس شکمی : در این حالت شکم به جلو و عقب می رود و کسانی که در وضعیت آرامش به سر می برند این حالت را دارند.

د) تنفس سینه ای- شکمی: کسانی که از آرامش خیلی عمیق برخور دارند، از این تنفس برخوردارند در این تنفس هم تنفس شکمی و هم تنفس سینه ای وجود دارد.

4- کمترین حجم تنفسی مربوط به تنفس شانه ای است که در مواقع اضطراب و هیجانات بروز می کند و بهترین نوع تنفس سینه ای- شکمی است که در حالت آرامش بروز می کند.

5- برای کاهش اضطراب و هیجانات و دوری از هرگونه تنش باید خود را به تنفس سینه ای- شکمی عادت بدهیم و این تکنیک در کاهش هیجانات واقعاً معجزه می کند.

6- برای کسب آرامش و اصلاح تنفس باید از هرگونه حرکت شانه ها به سمت بالا جلوگیری کرد و باعمل دم و بازدم، شکم به جلو و عقب برود و سینه فراخ شود.

7- در حالت هیجان زدگی مقداری از هوای تنفسی در عمل بازدم کاملاً تخلیه نمی شود و در ریه باقی می ماند؛ یعنی عمل بازدم کوتاه و سطحی می شود. بنابراین برای کاهش هیجانات می توانید هوای تنفسی را با فشار تخلیه کنید که گاه در حالت عادی به شکل "آه کشیدن" در می آید.

8- در حالت خواب آلودگی، تنفس منظم و صدا دار از ته گلو شنیده می شود. این عمل عضلات را ریلکس می کند و شخص را آماده خواب می کند. می توان از همین تکنیک برای ریلکس عضلات استفاده کرد ولی باید مواظب باشیم که به خواب نرویم تا عضلات عمیق تر ریلکس شود.

9- تنفس خنک کننده برای افراد عصبی و آتشین مزاج واقعاً معجزه می کند و حرارت و داغی آنها را می گیرد، که گاه افراد در وضعیت عصبی این عمل را به طور طبیعی انجام می دهند.

10- حبس تنفس باعث می شود واحدهای مغزی در یک نقطه متمرکز شوند و همین امر باعث تمرکز فکر و نشاط و شادابی می شود.

11- تخلیه تنش های حاصله، قوی ترین تکنیک ریلکس است ( که بدون استاد نمی توان این تکنیک را تمرین کرد ).3-آرامش مغز

1- کارهای فکری به طور وقفه ناپذیر و با هجوم افکار مزاحم، مغز را دائم در حالت تحریک نگه می دارد و اجازه استراحت به سلول های مغز نمی دهد. بنابراین تحریکات مداوم، سلول های مغز را خسته می کند و موجب تنش مغز می شود.

2- تحریکات مداوم مغز موجب افزایش ضربان های الکتریکی مغز می شود . افزایش تحریکات مغز موجب افزایش تحریکات عصبی می شود و کل سیستم بدن را که شامل دستگاه اعصاب و غدد مترشحه است مختل می کند.

3- برای آرامش مغز باید تحریکات یا ضربان های الکتریکی را کاهش داد تا به حالت مهار یا آرامش برسد؛ که به وسیله کاهش تحریکات، ارائه تحریکات یکنواخت، عمل شرطی کردن، افزایش تمرکز فکر و شناخت ساعت بیولوژیک می توان این امر را انجام داد.

4- اگر قسمتی از مغز را مهار کنیم فعالیت حرکتی عضلات مربوطه کاهش پیدا می کند و عضلات کرخت و شل می شود و بالعکس، اگر مانع فعالیت حرکتی عضلات شویم و انقباض آنها را کاهش دهیم، قسمت مربوطه مغز مهار می شود.

5- روند مهار تدریجی است که توسط سه مرکز در مغز و با تولید چهار هورمون انجام می گیرد و مهار هر قسمت مغز، ارتباط عصبی- عضلانی همان قسمت را به علت کاهش تحریکات عصبی با مغز قطع می کند. در نتیجه حرکات عضلات مربوطه کند و در نهایت کرخت و بی حس و ریلکس می شود.

6- قسمت مرکزی مغز آخرین محلی است که مهار می شود. این قسمت معمولاً به عنوان یک بخش بیدار به صورت سلول های نگهبان عمل می کند و با کوچکترین تحریک به صورت شرطی، یا در مواقع خطر، قسمت های دیگر مغز را نیز از حالت مهار خارج و شخص را بیدار می کند.

7- خواب پنج مرحله دارد که چهار مرحله مسئول ریلکس به نام خواب آرام یا کند ، و یک مرحله مسئول رویا به نام خواب سریع است. در خواب آرام ، مرحله به مرحله ضربان های الکتریکی کاهش پیدا می کند به طوری که در مرحله چهارم به یک ضربه در ثانیه می رسد و حالت ریلکس عمیق ایجاد می شود.

8- خواب مرحله چهارم علاوه بر اینکه یک ریلکس عمیق ایجاد می کند باعث ترمیم ضایعات سلولی به صورت اتوماتیک در کل بدن می گردد و اثرات اعجاز آمیز درمانی دارد.

9- هر دوره یا سیکل خواب حدوداً 90 الی 120 دقیقه است که ساعت بیولوژیک این دوره ها را تنظیم می کند. بنابراین برای یک خواب خوب و رضایت بخش، همزمان با اعلام زمان خواب از طرف ساعت بیولوژیک که با علائم کرختی و شل شدن و سنگینی و کندی حرکات مشخص می شود، باید بخوابیم و با تنظیم ساعت بیولوژیک با چند دوره خواب کامل بیدار شویم.

10- با شناخت مکانیسم خواب و تولید امواج مغز می توانیم به شکل مصنوعی با کرخت و بی حس کردن و سنگینی عضلات خود، تا مرحله چهارم خواب پیش برویم و از یک خواب مصنوعی خوب برای کسب آرامش استفاده کنیم.

کلینیک های خواب درمانی با ارائه یک برنامه منظم، شخص را با روش های متفاوت به مدت طولانی به خواب می برند و در اثر مهار و ریلکس عمیق به مدت طولانی ، بیمار بهبودی و شفای خود را به دست می آورد.

11- برای کسب آرامش باید با مکانیسم خواب آشنا شوید و با رعایت روش های خوابیدن و بیدار شدن ، خود را معالجه کنید زیرا خواب خوب علاوه بر ایجاد آرامش، با ترمیم سلول های آسیب دیده در جریان بیماری ها، موجب درمان می شود.

4- تخیلات ذهنی آرام بخش

● تصورات و تخیلات الگوهای ذهنی هستند كه بر كنش و رفتار هر شخص اثر مستقیم دارد كه حالات روحی، شخصیت و حساسیت هر فرد را در بر می گیرد.

● الگوهای ذهنی ناهماهنگ شخص از خود نسبت به محیط می تواند حالات روحی او را دچار اختلال و شخص را حساس و شكننده كند و در اثر كمترین استرس دچار تنش و بیماری های روان – تنی شود.

● یك تصور عمیق از الگوی ذهنی مناسب می تواند یك شخصیت برتر را با اعتماد به نفس و تسلط و مقاوم نمودن روح ، در اعماق وجودمان شكل بدهد. همواره شخص با یك دید برتر می تواند بر امور تسلط داشته باشد و این اعتماد به نفس موجب آرامش روانی شخص شود.

● الگوهای ذهنی ایجاد شده در ذهن، بستگی به موقعیت اجتماعی و دگرگونی های محیطی و حتی وضع ظاهری و در نهایت تفسیر ما از زندگی دارد و خلق این الگوهای ذهنی در ارائه تنش و آرامش مؤثر است.

● قوی ترین قوه "مخیله" است زیرا بدون وقفه و 24 ساعته حتی بدون حضور محرك كار می كند و اثرات عمیقی در نگرش و تفكر و حالات روحی ما دارد.● درد و درمان بستگی به امید و دید مثبت و منفی شخص دارد زیرا در دید منفی و ناامیدانه، حالات درد و بیماری ما تصوارت رنجوری بدن ملكه ذهن می شود و در دید مثبت شفا و سلامت و تندرستی ملكه ذهن می گردد.

● ملكه ذهن مثبت یا منفی به اعماق درون نفوذ می كند و در آن صورت خواسته یا ناخواسته اعمال بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

● برای ورود الگوهای ذهنی به اعماق درون، باید در حالات خلسه و از خود بی خود شدن قرار گرفت و هر چقدر عمر خلسه بیشتر باشد الگوهای ذهنی شدید در اعماق درون حكاكی می شود.

● ارسال الگوهای ذهنی شدید در اعماق درون به دو صورت امكان پذیر است :

الف) طبیعی : مانند عشق، ایمان، ترس، دعاهای شبانه ، ...

ب) مصنوعی : فیكس چشمها، بی حسی عضلات، بی حركتی بدن و ...

● برای كسب آرامش روحی بعد از ریلكس تن، باید به تخیلات و امیدها و آرزوها و خاطرات شیرین پرداخت تا روح ارضا شود. تصور زیارتگاه ها و اماكن مقدس به روح آرامش عمیق تری می دهد.

● در تصورات و تخیلات دسترسی به غیرممكن ها روح را ارضا می كند و یك شخصیت برتر در بازسازی و تكامل روحی می شود و در نهایت موجب تقویت و آرامش روحی می گردد.

● "تصورات" می تواند یكی از قوی ترین اثرات آرامش را داشته باشد زیرا می توان در هر موقعیتی این تكنیك را به كار گرفت.

5- بیوفیدبك آرامش bio-feedback

● بیوفیدبك حالتی است كه شخص آگاهانه به حالت ها و احساسات قبلی خود برگشت می نماید تا بتواند احساسات خود را عمیقاً درك كند و آنها را تحت كنترل ارادی خود بگیرد.

● در مغز مراكزی وجود دارد كه نسبت به احساسات برانگیخته می شود تا بتواند هماهنگی لازم را برای برقراری تعادل ایجاد كند . برای هماهنگی دقیق تر درون و برون این مراكز معكوس یا متضاد دارند كه نسبت به احساسات متضاد برانگیخته می شود، مانند سیری، گرسنگی، خشم و شادی، سرما و گرما؛ مغز با توازن این دو مركز، توازن و تعادل را ایجاد می كند.

● برای توازن و تعادل روحی و جسمی باید بتوان این احساسات را به صورت ارادی و خود آگاهانه بیدار كرد و افزایش یكی از این دو حس متضاد به حالت توازن و آرامش روحی رسید.

● برای بیداری احساسات باید در حافظه این احساسات را بایگانی و نگه داشت تا در صورت لزوم با بیداری یكی از دو حس متضاد بتوان حالات تعادل و آرامش را ایجاد كرد.

● بعد از بیداری احساسات می توان احساسات خوشایند را تقویت و احساسات ناخوشایند را كمی تضعیف كرد تا احساس نشاط و آرامش دائمی برقرار شود.

● برای بیداری احساسات و حالات روحی باید ابتدا چرخش آگاهی به احساسات فیزیكی و یا احساسات فعلی كرد. سپس مرحله به مرحله احساسات قلبی را بیدار كرده و آنها را در حافظه ذخیره كرده تا در صورت لزوم بتوان با دسترسی به حافظه احساسات مورد نظر را بیدار كرد.

● گاه احساسات به صورت سمبلیك در ضمیر ناخودآگاه نقش می گیرند و برای كنترل این احساسات می توان به عمل خواسته یا نیت كردن احساسات سمبلیك را بیدار كرد و آنها را تحت كنترل در آورد.

● بیوفیدبك در چهار مرحله است بعد از تسلط كامل در هر چهار مرحله می توان به سرعت احساسات را در هر موقعیت بیدار نموده و جسم و روح را تحت كنترل گرفت و نهایتاً به تعادل روحی و آرامش رسید.

● برای كنترل بهتر احساسات متضاد باید به صورت تسلسلی و پشت سرهم بیدار شوند تا وجه التفاوت این دو حس بهتر درك شده و راحت تر بتوان آنها را بیدار و ایجاد توازن و تعادل روحی كرد.

● تمرینات ابتدا باید با حوصله و دقیق سپس رفته رفته با سرعت بیشتر انجام شود و با تكرار تمرین می توان دو احساس متضاد را در حافظه حكاكی كرد و به سهولت آنها را به یاد آورد و كاملاً به شكل واقعی و حقیقی آنها را بیدار كرد.

● با گسترش آگاهی بر احساسات واقعی و حتی كاذب می توان به كنترل شدیدتری رسید به طوری كه اعمال خارق العاده را با كنترل ذهنی به انجام رساند و این است اسرار كار یوگیها؛فنون ریلاكس تراپی

1- آرامش عضلانی

2- آرامش تنفسی

3- آرامش مغز

4- دفع سموم روانی

5- تخیلات ذهنی آرام بخش

6- بیوفیدبك آرامش

7- آرامش متعالی

8- آرامش كاربردی


نوع مطلب : مشاوره، 
برچسب ها : سلامتی، روش، ایجاد، آرامش،
لینک های مرتبط :
جمعه 14 اردیبهشت 1397 02:22 ب.ظ
I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of house .

Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
Reading this information So i am satisfied to convey that I
have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly
what I needed. I most surely will make certain to don?t omit this website and give it
a glance on a constant basis.
پنجشنبه 23 شهریور 1396 05:34 ب.ظ
hello!,I like your writing so a lot! percentage we communicate extra
about your post on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem.
May be that is you! Having a look forward to look you.
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:51 ق.ظ
Excellent post. I was checking continuously this blog and I'm impressed!
Extremely useful information specially the last part :) I care for such information a lot.
I was seeking this certain information for a very long time.

Thank you and best of luck.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :